Web Tasarım

Tasarım fikirlerinin planlama çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya dönüşmesi işlemleridir.
Tasarımın her dalında olduğu gibi web tasarımıda içinde belli ana hatlar bulunmaktadır.

Aşağıda detaylı anlatmaya çalıştık.

Web Tasarım denilince akıllara ilk gelen şey bir web sitesidir, oysa  Web Tasarım  çok geniş kapsamlı olarak ele alınması gereken bir Projedir.

web tasarım

Düzen: Kullanılacak grafik ve metinler belli düzende olmalıdır. Web sitelerinin en önemliside kullanıcı tarafından arnan kelimeyi bulması ve işine yaraması gerekir yani arama motorunda arattığı kelimeyi, tıkladığı sitede karşısına çıkması gerekir.

Renk: renkler ise genellikle sade olması gerekir. Kullanıcı siteye girdiği zaman, gözü yorulmaması gerekir. Siyah-Beyaz renkler, kullanılması tercih edilir.

Grafikler: web tasarımı için kullanabilir grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir.

Fontlar: web sitesnin, kalitesini arttırmak için çeşitli yazı tiplerini kullanabilirsiniz. çoğu web tasarımcıları, genellikle sade göz yormayan okunaklı yazı tipleri kullanırlar.

İçerik: tasarım görsel ve metin yoluyla, siteyi geliştirmek için birlikte çalışılabilir. kullanıcıyı şaşırtmak onları sitede uzun sürede tutmak için onların istediklerini vermek gerekir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluşturmak: bir web sitesi geliştirirken, kendinizi kullanıcın yerine koyup, sitenin hatasını kontrol etmeniz gerekir.

Navigasyon: web tasarım sitesi alt yapısı oluştururken menüler ve diğer navigasyon araçları kullanıcıların web sitesine nasıl göz attıkları, nasıl arama yaptıkları dikkate alınarak oluşturulmalıdır.

Multimedya: Tasarımda ilgili video ve ses uyaranları kullanıcıların kolay ve hızlı bir şekilde anlayış geliştirmesine, bilgileri kavramasına yardımcı olabilir. Bu durum web sayfasında daha fazla vakit geçirmeleri için ziyaretçileri teşvik edebilir.
Web tasarım, firmaların yada şahısların belirli amaçları ile internet ortamında kendilerini temsil etmektir. Grafik tasarımdan farklı kılan web tasarım içeresinde grafik tasarımı, yazılımı, HTML CSS ve JAVASCRİPT kodlamaları bulunmaktadır.
Arama Motoru Optimizasyonu: internette göz önüne çıkmak ve para kazanmak istiyorsanız, web sayfanızın düzgün klasik ve web standartlarına uygun olması gerekiyor.

Web siteniz firmanızın veya şahsi faaliyet alanlarını kitlelere ulaştırmak açısından kaçınılmaz bir gereksinimdir.

Günümüz teknolojileri ile oluşturulmuş alt yapısı ve hatasız bir şekilde kodlanmış bir web sitesi dünyanın her yerinde hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak en iyi reklam aracı olacaktır.